Aktuálně vyhlášené dotační výzvy
Podpora pro obce poškozené živelní pohromou, revitalizace brownfieldů a další výzvy, které mohou podpořit vaše projekty.
Podporu je možné čerpat na pořízení fotovoltaických systémů na střechy a přístřešky veřejných (nekomerčních) budov a to včetně ukládání energie, investicí do rekonstrukcí střech a vnitřních rozvodů či pořízení systémů na řízení spotřeby energie.
Nejčastější, nejjednodušší i investičně nejlevnější je FVE na střeše budovy – např. na střeše čistírny odpadních vod, domově pro seniory atd. Tyto objekty jsou vhodné, protože mají celoroční a konstantní spotřebu. Vhodné jsou šikmé a ploché střechy s jižní, případně východní a západní orientací bez stínění (např. jiných budov,stromů). Odhad střešní plochy na 1 kWp činí 5 m².
Životnost FVE včetně servisních zásahů je u standardních systémů bez baterií minimálně 20 let.
Obecný vhodný poměr výkonu FVE a kapacity baterie je 1 : 2 (tedy na 10 kWp výkonu FVE bude v obecné rovině vhodná baterie s kapacitou 20 kWh). Bateriový systém slouží i jako záložní zdroj v případě výpadku elektřiny. To je zvlášť výhodné při napájení budov odebírajících elektřinu v průběhu celého dne.
Pokud FVE kopíruje sklon střechy a nemění vzhled budovy, nevyžaduje stavební povolení (ani rozhodnutí o změně stavby, stavební ohlášení nebo územní souhlas). U instalací, které změní profil střechy (např. fotovoltaické panely na šikmých stojanech na ploché střeše), potřebujete získat územní rozhodnutí a stavební povolení.Elektrárny do 20 kWp stavební povolení ani ohlášení nevyžadují (§ 103 stavebního zákona). Pro provoz výrobny elektřiny nad 10 kWp budete také potřebovat licenci dle energetického zákona.Připravovaná novela energetického zákona zvýší hranici instalovaného výkonu FVE pro nutnost mít licenci na 40 kW, a pro ohlašování stavby na 50 kW.
Při současných cenách energií se návratnost takové investice mění prakticky každý den a rozhodně se vyplatí pořídit k FVE i bateriový systém, který dále zvýší využití elektřiny přímo v budově a minimalizuje tak její nároky na elektřinu dodávanou ze sítě.
Zajímavý „solární“ výnos zajišťuje dlouhodobý finanční přínos do obecního rozpočtu. Uspořené prostředky lze použít k obnově chodníků, modernizaci veřejného osvětlení, výstavbě nájemních bytů, vylepšení zařízení základních i mateřských škol apod.
Solární energie se řadí k obnovitelným zdrojům, které jsou na rozdíl od fosilních paliv šetrné vůči životnímu prostředí. Nákup fotovoltaické elektrárny tak může být nejen pragmatickým tahem směřovaným k úsporám a energetické soběstačnosti, ale i krokem k ochraně přírody a našeho klimatu.
Připravíme pro Vás zpracování žádosti o dotaci dle požadavků poskytovatele dotace. Projekt s poskytovatelem vždy konzultujeme, abychom maximalizovali bodový zisk při hodnocení projektu. O postupu přípravy žádosti Vás budeme pravidelně informovat a konzultovat ji s Vámi. Zajistíme podání žádosti u poskytovatele dotace v řádném termínu. Po podání žádosti o dotaci vypořádáme případné připomínky poskytovatele dotace.
Zajišťujeme administraci, doplníme doklady a informace vyžadované poskytovatelem dotace před podpisem smlouvy nebo vydání rozhodnutí o dotaci. Pravidelně Vás budeme informovat o průběhu řízení projektu. Zpracováváme průběžné i závěrečné zprávy včetně správného vyúčtování poskytnuté dotace a žádostí o platbu. Vypořádáme případné připomínky. Dále se můžeme zaměřit na sledování nákladů z hlediska jejich uznatelnosti, naplňování harmonogramu projektu. Provádíme administraci případných změn v projektu. Vše konzultujeme s poskytovatelem dotace. Cílem této služby je eliminace rizika vrácení či snížení dotace.
Více informací k veřejným zakázkám najdete na našich stránkách věnovaných této problematice detailněji. Přejít na stránky Osigeno.cz
Zpracujeme závěrečnou zprávu projektu a podáme závěrečnou žádost o platbu. Vypořádáme případné připomínky. Zkontrolujeme veškerou dokumentaci k projektu. Dostanete od nás informace a poučení pro udržitelnost projektu.
Zpracujeme pro Vás monitorovací zprávy o udržitelnosti. Poskytneme poradenské služby k udržitelnosti projektu, konzultujeme případné změny. Účastníme se kontrol a vypořádáváme případné nejasnosti.
Podpora pro obce poškozené živelní pohromou, revitalizace brownfieldů a další výzvy, které mohou podpořit vaše projekty.
Letní verze e-nástroje CENT je tu! Pojďte se podívat, jaké novinky v nástroji najdete.
V pátek 31. května ve 23:00 hod. bude zahájena plánovaná odstávka e-nástroje CENT, odstávka potrvá do soboty 1. června do 08:00 hod.